Program rządowy „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2021
- Szczegóły poniedziałek, 17, maj 2021 22:10 OPS Samborzec Odsłony: 1957
Gmina Samborzec przystąpiła do programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Opieka wytchnieniowa – edycja 2021”. Szczegóły Programu – zobacz na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Program jest finansowany w całości ze środków państwowego Funduszu Solidarnościowego. Zgodnie z wnioskiem Gminy Samborzec oraz umową zawartą z Wojewodą Świętokrzyskim przewidziano, że w 2021 r. Program będzie realizowany do 31 grudnia 2021 r.
Całkowita wartość dofinansowania z Funduszu Solidarnościowego: 58 752,00 zł.
Skorzysta z niego 6 osób (3 dzieci, 3 osoby dorosłe) z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Adresaci Programu
Członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego.
Uwaga: Gmina przyznając usługę opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą, która:
a) ma niepełnosprawność sprzężoną/złożoną,
b) wymaga wysokiego poziomu wsparcia,
c) stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. ośrodka szkolno-wychowawczego czy internatu.
Gmina bierze również pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową uczestników Programu.
Uwaga: W celu rzetelnej kwalifikacji uczestników Programu został wprowadzony pomiar ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz zakresu niezbędnego wsparcia. Ocena dokonywana jest na podstawie danych zawartych w Karcie pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM (stanowiącej załącznik nr 7 do Programu), którą uzupełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/pielęgniarka. Jeśli wynik takiego badania wyniesie od 18 do 75 punktów (wg zmodyfikowanej punktacji) wówczas usługa opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności powinna trafić właśnie do członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad taką osobą niepełnosprawną. Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny nie jest dokumentem obowiązkowym, jednak w przypadku dużej liczby zgłoszeń uczestnicy Programu posiadający tę Kartę będą mieć zapewniony dostęp do usługi opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności.
Na czym będzie polegać wsparcie?
Gmina Samborzec będzie realizować wsparcie tylko w jednej z trzech form przewidzianych w Programie, tj. tylko w formie: nieodpłatnego świadczenia usługi opieki wytchnieniowej, w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej (limit 240 godzin dla usługi opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego)
Limit kosztów: w ramach pobytu dziennego nie więcej niż 40 zł za godzinę realizacji usług (jednak Gmina zastrzega sobie prawo do wyboru tego podmiotu spośród świadczących dane usługi, który świadczy je w najkorzystniejszej cenie – obowiązek wynikający z art. 44 ustawy o finansach publicznych)
Gmina umożliwi osobie niepełnosprawnej lub członkom rodziny/opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad taką osobą samodzielny wybór: osoby, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowej.
Sposób zgłoszenia do Programu: złożenie Karty zgłoszenia (zob. załącznik) elektronicznie jako skan na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo za pomocą poczty tradycyjnej albo osobiście w siedzibie OPS w Samborcu (tel. 15 831-44-64). Termin: do 28 maja 2021 r.
W przypadku większej liczby zgłoszeń niż przewidziana do objęcia wsparciem, OPS dokona kwalifikacji uczestników w następujący sposób:
- zostanie powołana komisja, w składzie 3 osób: 2 pracowników socjalnych oraz asystent rodziny;
- komisja dokona oceny kart zgłoszenia, w razie potrzeby nawiąże ze zgłaszającym kontakt telefoniczny i pracownik socjalny zaproponuje wizytę w miejscu zamieszkania, aby doprecyzować informacje objęte Kartą zgłoszenia
- komisja dokona oceny zgłoszeń kierując się zasadami przywołanymi powyżej, w tym – w razie potrzeby – także posiłkując się Kartą oceny stanu dziecka/osoby niepełnosprawnej wg zmodyfikowanej skali FIM.
Formularze do pobrania
Karta zgłoszenia do programu
Karta oceny stanu dziecka/osoby niepełnosprawnej wg zmodyfikowanej skali FIM