Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością
Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością - edycja 2024
- Szczegóły wtorek, 20, luty 2024 13:32 OPS Samborzec Odsłony: 1800
ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ – EDYCJA 2024
Gmina Samborzec w 2024 roku przystąpiła do resortowego programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 otrzymując dofinansowanie z PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU CELOWEGO - FUNDUSZ SOLIDARNOŚCIOWY w wysokości 319 056,00 zł. Program jest realizowany za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej w Samborcu.
CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 319 056,00zł
Wsparciem w ramach w/w Programu w 2024 zostanie objętych łącznie 8 osób w w tym:
- 2 osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną (w tym orzeczenia równoważne)
- 6 osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenia równoważne)
Planowana liczba godzin usług asystencji osobistej w 2024 roku: 6000 godzin, w tym:
- Dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną (w tym orzeczenia równoważne): 1680 (840 godz/osobę)
- Dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenia równoważne): 4320 (720 godz/osobę)
Planowana liczba asystentów osób niepełnosprawnych: 4 (1 asystent/ 2 osoby)
Realizacja Programu Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej w 2024 roku przyczyni się do:
- poprawy jakości życia osób niepełnoprawnych, w szczególności poprzez umożliwienie im jak najbardziej niezależnego życia;
- wsparcie osób niepełnosprawnych oraz zapewnienie pomocy adekwatnej do potrzeb tych osób;
- czynnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych lub sportowych itp.;
Usługi asystencji osobistej wpisują się w jeden z głównych celów Funduszu, tj. wsparcie społeczne osób z niepełnosprawnością.
Celem rozpowszechnienia usług asystencji osobistej jest zwiększenie szans osób z niepełnoprawnością na prowadzenie bardziej niezależnego/samodzielnego i aktywnego życia. Tak więc nadrzędnym celem usług asystencji osobistej powinno być dążenie do poprawy funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w jej środowisku.
Usługi asystenta będą realizowane przez osoby wskazane przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, które nie są członkami rodziny osoby niepełnosprawnej. W przypadku braku takiego wskazania asystent zostanie wskazany przez realizatora programu z uwzględnieniem jego kwalifikacji lub posiadającego co najmniej 6-miesięczne udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym.
Uczestnik (bez względu na sytuację materialną) nie ponosi odpłatności za udział w Programie